5. veljače 2023.

Kako se brinuti za točkastu begoniju (lat. Begonia maculata) nakon što ste ju odlučili uzeti doma?

Begonia maculata 'Polka Dot'

(hrv. Točkasta begonija, eng. Spotted begonia, Polka dot begonia)

Prepoznatljiva po neuobičajenom izgledu, točkasta begonija zauzela je mjesto u svakom interijeru tijekom zadnje dvije godine. Popularnost joj raste godinama putem društvenih mreža zahvaljujući njenoj fotogeničnosti te specifičnim oznakama listova.

Begonia maculata idealna je biljka koja cvate, a prekrasna je i kad nema cvjetove zbog tri intenzivne boje na listovima. Naličje lista je intenzivno crveno (intenzitet boje ovisi o količini svjetlosti koja dopire do biljke), lice lista može biti tamno zeleno s izražajno bijelim sitnim krugovima.
Period cvatnje je od kasne zime, tijekom proljeća te početkom ljeta. Cvijet je nježno ružičaste ili bijele boje, sakupljen u grozdovima.

Porijeklom iz Brazila, Južne Amerike te Južne Afrike, begonija preferira tropske uvjete za uzgoj.

Idealni uvjeti su 60-70 % vlage, temperatura između 18-22°C te pozicija na indirektnoj svjetlosti.
Ali begonija uspijeva u klasičnim uvjetima interijera kada uhvatite s njom ritam zalijevanja te ju smjestite na dobru poziciju pored prozora. Položaj biljke unutar prostora ovisi o tome prema kojoj strani svijeta je okrenut prozor. Ukoliko je prozor orijentiran prema sjeveru, točkastu begoniju možete smjestiti direktno na prozorsku klupicu, ako je prozor okrenut prema zapadu ili jugu, smjestite je pored prozora. Istok je dobar za poziciju što bliže prozoru.

Nakon što ste smjestili svoju novu ljubimicu na dobru poziciju, provjerite uvjete u kojima se nalazi, koliko je suhi zrak, ima li više ili manje cirkulacije zraka, dopire li do biljke puno svjetlosti ili manje svjetlosti, koliko brzo se isušuje supstrat. Vaši uvjeti određuju koliko će te često i s koliko vode zalijevati biljku. Zlatno pravilo: prije svakog zalijevanja probajte zemlju s prstima, ukoliko je zemlja vlažna na dubini d 5 cm, preskočite zalijevanje 2-3 dana, ako je suha, obavezno zalijte biljku. Topla preporuka je korištenje destilirane ili odstajale vode sobne temperature zbog kamenca te zbog izbjegavanja temperaturnog šoka kod biljaka koji nastaje ukoliko supstrat zalijete hladnom vodom.
Biljku možete zalijevati direktno po supstratu te dopustiti da sav višak vode prođe kroz zemlju i van tegle (i plastične i ukrasne posude). Kako bi podigli vlagu zraka, smjestite ovlaživać zraka do biljke ili posudicu s vodom kako bi voda isparavala.

Zalijevanje može ovisiti i o supstratu u kojem je begonija posađena. Koji supstrat koristiti? Ovisno o tome jeste li početnik ili se već dugo bavite biljem, najbolje je potražiti savjet stručnjaka. Ako ste početnik, navratite do Đardina ili se javite putem društvenih mreža kako bi ustanovili kakav je supstrat potreban Vašoj biljci. Iskusni mogu smiješati supstrat za begoniju pomoću Univerzalna zemlja 10 L- Van Egmond za cvijeće te perlita, omjeri mogu varirati, ali se najčešće koristi omjer 60:40 (zemlja-perlit). Nije na odmet staviti i osmocote sporo otpuštajuća gnojiva za biljku. 😊

Točkasta begonija
Točkasta begonija

Osobno koristimo organska gnojiva, BIO PLantella spec gnojivo VRT i BIO PLantella VITA, koja su se pokazala jako dobra na sobnim biljakama. Budući da je Begonia maculata cvatuća vrsta, preporuča se korištenje tekućeg gnojiva svakih dva tjedna tijekom vegetacijske sezone. Prilikom cvatnje dobro je povećati pihranjivanje ili ubaciti novo gnojivo s kalijem. Osim što možete biljku zalijevati gnojivom, povremeno možete poprskati listove (folijarna prihrana i organska sredstva za podizanje imuniteta i otpornosti biljaka na nametnike) Bio Flor Plus 1 L ojačivaćem za biljke.

Presađivanje se vrši svakih 2-3 godine ovisno o brzini rasta biljke. Presađuje se u supstrat koji ste sami napravili 😊 u plastičnu posudu s rupicama na dnu. Plastična posuda trebala bi biti 2 broja veća od posude u kojoj se begonija trenutno nalazi. Npr, kupili ste biljku u teglici promjera 12 cm, presadit će te ju u teglicu promjera 14 cm.

Mogući nametnici ili bolesti koji se mogu pojaviti na begoniji? Držimo fige da se to nikad ne dogodi 😊
Bijele uši, vunaste uši! Prilikom svake kupovine biljke dobro pregledajte biljku, obrišite listove vlažnim papirnatim ručnicima te preventivno pošpricajte sredstvom za ojačivanje ili zaštitu biljaka. Zadnjih godinu dana, imamo puno pohvala za BIO Plantella Thymi koji rješava te agresivne vunaste uši.

Kako bi spriječili pojavu bakterija ili gljiva te drugih bolesti, pripazite na održavanja biljaka, vlagu u zraku, isušivanje supstrata te kvalitetnu prihranu i dodatke za podizanje imuniteta biljke.

S vremenom kako biljka raste i napreduje, bit će potrebno staviti tanke bambus štapove kao potporanj za stabljike begonije. Javite kako napreduju biljke 😊 😊

Rastimo zajedno 😊

Sandra Bedran,

mag.ing.agr